Életünk bármely területén kívánunk előrelépést elérni, a fejlődésnek három motorja van.
Ez a három:
- harmónia a minket körülvevő anyagi világban
- rendezett emberi kapcsolatok, érzelmek
- rendben tartott gondolatok. (meditáció)
Ez a három terület egyben az egészség meghatározása is.
Bármelyik területen sikerül előrelépést elérnünk, az jótékonyan hat a többire és a rendszer egészére. Sőt, jótékonyan hat a környezetünkben élő emberekre is!
A feng shui elsősorban az anyagi világ rendezésével, a tér harmonizálásával foglalkozik, de nem független, sőt nem is függetleníthető a másik két területtől. Rendezett térben élő emberek meglepve tapasztalják, hogy régi viszályaik is rendeződnek, rossz családi és kollegiális kapcsolataik jönnek rendbe, ha figyelembe veszik a feng shui szabályait. A környezetben uralkodó harmónia és rend pedig megtisztítja és összerendezi a gondolatokat is.
A yin és a yang
A taoista yin-yang szimbolikájáról és értelmezéséről köteteket lehetne írni. Röviden:
A világ az ős-semmiből, a wu-ki, az őskezdet állapotából alakult ki. Ez még csak potenciális állapota volt a létezésnek. Tökéletes állapot volt, de statikus, változatlan. Üres körrel jelölik.
A tulajdonképpeni világ keletkezése pillanatában a létezés mozgásba lendült és két pólusra vált szét: a yin és a yang ősprincípiumára. (tai-ki vagy tájcsi) Ezek folytonos változása és egymásba való átalakulása hozta létre az öt elemet, amelyek együtthatásából született a világ sokfélesége (a "tízezer dolog").
A yin és a yang egymást kiegészíti, egyik sem létezhet a másik nélkül. Kettejük közül a yang a domináns (az aktív, adó oldal), a yin az engedelmeskedő (a befogadó). Mindenesetre elgondolkoztató, hogy a jel megnevezésénél a sorrend "yin-yang" és nem "yang-yin". Mindkét ősprincípium a kiegyenlítődésre, az egyensúlyra törekszik, de mivel a világ a folyamatos mozgás állapotában van, sohasem érheti el a tökéletességet, mivel maga a változás, a törekvés adja a létezés alapját. A yin és a yang nem harcolnak egymással, hanem folytonos változásban kiegyensúlyozzák egymást.
A feng shui a harmóniára törekszik oly módon, hogy az állandóan változó, mozgásban levő csít igyekszik kiegyensúlyozni. Ebből adódik, hogy a feng shui-térrendezés folyamat, nem pedig végcél. A környezetünk és mi magunk is folytonosan változunk: a térrendezés sem érhet véget azzal, hogy ide-oda elhelyezünk néhány kínai tárgyat, és ezzel befejezettnek tekintjük lakásunk feng shui szerinti berendezését.
A harmónia személyre szól. Bár a férfiak a yang, a nők a yin őselemhez tartoznak, mindenkiben vannak yin és yang összetevők, amelyek túlsúlyba kerülése nem szerencsés, mint ahogyan az sem, ha valaki túlzottan a saját, nemének megfelelő ősminőséget képviseli. Aki elfogadja lényének yin és yang tulajdonságait, az nagy lépést tett a tökéletesség felé, akiben viszont meghasad az egyensúly, annak párkapcsolata és egészsége megsínyli ezt (a külvilág tükrözni fogja számára a belső egyensúlyhiányt).
Yin tulajdonságok: nő, észak, hideg, árnyék, föld, passzivitás, nyugalom, stabilitás, engedelmesség, befogadás, páros számok, völgy, hátulsó, alacsony, ívelt, kicsi, kerek, legömbölyített, vízszintes, sötét, díszes, természetes, nedves, hold, narancssárga, tigris.
Yang tulajdonságok:
férfi, domináns, nagy, mozgás, uralkodás, elülső, ég, dél, világosság, levegő, kemény, szögletes, egyszerű, aktivitás, szárazság, császár, páratlan számok, hegy, függőleges, mesterséges, geometrikus, széles, egyenes, nap, azúrkék, sárkány.
Az ember, mint élőlény a yang princípiumhoz tartozik, míg az épületek alapvetően yin jellegűek (az embert befogadja az épület). Ezzel együtt vannak túlságosan yin és túlságosan yang (például egy toronyház) épületek. Hogy mi számít "túlságosnak", azt két dolog dönti el: a lakók és a környezet.
A túl nagy ház kevés lakóval túlságosan yin jellegű lehet, ráadásul úgy tartják, hogy az üresen álló (nem folyamatosan lakott) szobákba kóbor kísértetek költözhetnek (gondoljunk az angliai kísértetkastélyokra). Fordított esetben a yang kerül túlsúlyba és a lakók, családtagok folyton veszekedni fognak egymással. Erősen yang környezet (magas épületek, hegyek, hatalmas fenyőfák, közeli toronyház vagy templomtorony) esetén a házat "védeni" kell, például sövények ültetésével, túlságosan yin környezetben viszont az épület yang jellegét érdemes erősíteni. |